Parafia Matki Bożej Różańcowej PDF Drukuj

Na południowych krańcach parafii rozwadowskiej leżały Chyły - przysiółek wsi Pławo. W pierwszych    latach naszego wieku urodził się tu i wychował młody, niezwykle pobożny tercjarz Ignacy Chyła. Był on przyjacielem znanego Kapucyna, budowniczego kościołów w Rozwadowie i Woli Rzeczyckiej - O. Hieronima Ryby. Dzięki jego inicjatywie i pomocy Ignacy Chyła poświęcając cały swój majątek osobisty wybudował w Chyłach murowaną kaplicę p.w. Matki Bożej Różańcowej. Stało się to w 1923 roku. Odtąd mieszkańcy Chył, Swołów i okolic mogli w każdą niedzielę uczestniczyć we Mszy świętej odprawianej przez OO. Kapucynów. Tuż przed II wojną światową w 1938 r. nieopodal Chył powstało osiedle fabryczne, a później miasto Stalowa Wola. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. rozległa parafia rozwadowska została podzielona, wieś Chyły znalazła się w parafii św. Floriana w Stalowej Woli.  Msza święta w kaplicy była odprawiana tylko raz w tygodniu. Ze względu na dużą odległość od kościoła św. Floriana, trudności komunikacyjne, mieszkańcy Chył, Swołów i Ozetu podjęli starania o przyznanie im stałego duszpasterza. W 1967 r. bp I. Tokarczuk podjął decyzję o erygowaniu parafii Matki Bożej Różańcowej przez wydzielenie z parafii św. Floriana. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany w tymże roku w lipcu ks. Edward Frankowski. Parafia objęła osiedla: Chyły, Swoły, Ozet. Funkcję kościoła parafialnego zaczęła pełnić skromna kaplica w Chyłach. Mimo usilnych starań ówczesne władze państwowe nie wyrażały zgody na jej rozbudowę. W 1970 r. w parafii otworzyły swoją placówkę Siostry Służebniczki Dębickie, które pomagały w pracy duszpasterskiej do 06 sierpnia 2007r.  Parafia wybudowała kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Parafia posiada akta parafialne od 1971 r.

Adres:

Gm. Stalowa Wola, pow. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
37-450 Stalowa Wola, ul. Energetyków 20
tel. (+48) 15 8444334 - ks. Proboszcz
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Strona www: http://www.mbrozancowejsw.sandomierz.opoka.org.pl

Do parafii należą:
Stalowa Wola (ulice): Akacjowa, Chodkiewicza, Chyły, Energetyków, Kossaka, Kwiatowa, Makowa, Malinowa, Miła, Parkingowa, Pieńkowskiego, Stanisława Dąbka, Stanisławy Koper, Koniecpolskiego, Łąkowa, Pieńkowskiego, Słoneczna, Sopocka, Sosnowa, Spokojna, Swoły, Szkolna, Wańkowicza, Wąska, Wesoła, Wrzosowa, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Zamojskiego, Zaułek, Żółkiewskiego.

Ilość wiernych:
3503

Odpusty:

* Matki Bożej Różańcowej (7 października)
* Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościoły i kaplice na terenie parafii:

Stalowa Wola, kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej