Chrzest PDF Drukuj

SAKRAMENT CHRZTU

Chrzty w naszej parafii udzielane są w każdą niedzielę na Mszy Św. o godz. 10.30 lub w sobotę przed lub po Mszy Św. o godz. 18.00. Planując chrzest dziecka do kancelarii parafialnej najlepiej zgłosić się co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Wystarczy, aby zgłosił się jeden z rodziców przynosząc potrzebne dokumenty. Są nimi: akt urodzenia dziecka (odpis), dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres) jeśli chrzestny(a) jest spoza naszej parafii potrzebne jest równieżzaświadczenie z parafii zamieszkania o tym, że może być dopuszczony do godności chrzestnego(ej). To zaświadczenie może być dostarczone nawet w dniu chrztu przed Mszą Świętą.

W czwartek przed planowanym chrztem po Mszy Św. o godz. 18.00 w kancelarii parafialnej odbywa się konferencja chrzcielna. Jeśli to tylko możliwe powinni na niej być obecni obydwoje rodzice i rodzice chrzestni.

Białą szatę dla dziecka oraz świece rodzice nabywają we własnym zakresie.

Chrzestnych wybiera bądź osoba przyjmująca chrzest (jeśli jest pełnoletnia) albo rodzice (w przypadku dziecka). Aby pełnić funkcję chrzestnego trzeba mieć ukończone 16 lat i być już u sakramentu bierzmowania. Rodzicem chrzestnym może być katolik, który prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić .Chrzestnym nie może być osoba żyjąca w związku bez ślubuosoba rozwiedziona żyjąca w nowym związku cywilnym ani też ktoś, kto oficjalnie wystąpił z Kościoła. Nie mogą tej funkcji pełnić również uczniowie, którzy wypisali się z lekcji religii w szkole.