Z kroniki parafialnej

Kronika parafialna prowadzona jest od wielu lat dzięki wielkiemu zaangażowaniu i poświęceniu pani Józefy Kaptur, za co składamy jej serdeczne BÓG ZAPŁAĆCzerwiec 2010 PDF Drukuj

13.06.2010 NIEDZIELA

UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA -10 lecie powstania ARCYBRACTWA HONOROWEJ STRAŻY NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA. Mszę św. celebrowali- Ks. Jan FOLCIK, Ks. Marek MAZUR, Ks. Marek ADAM,                       Ks. Włodzimierz MAZUR,

Oprawa Mszy św. –członkowie  Arcybractwa. We Mszy św. uczestniczyło ok.500 osób w tym goście zaproszeni z NISKA, TARNOBRZEGA, LEŻAJSKA. Po uroczystej liturgii odbyła się AGAPA.

 

19.06.2010 SOBOTA

PIELGRZYMKA parafialna ARCYBRACTWA Honorowej Straży NSPJ na Jasną Górę - 50 osób

 

MIESIĄC LIPIEC 2010

Trwają prace przy ocieplaniu plebani.

 

25.07.2010 NIEDZIELA

Poświęcenie samochodów i wszelkich pojazdów po Mszy św. o 10.30 - Ks. Henryk BOGDANIENKO .

 

28.08.2010 SOBOTA

 

Pielgrzymka 40 osobowa wyjechała do Sokółki. Pielgrzymkę zorganizowała       p. Teresa GRZELA.

 

07.10.2010 CZWARTEK UROCZYSTOSĆ ODPUSTOWA MATKI BOŻEJ ROŻAŃCOWEJ

 

Uroczysta Liturgia z procesją koło kościoła o godz. 18.00 .Przewodniczył Ks. dr Mariusz KOZŁOWSKI -Proboszcz z parafii Akademickiej. W oprawę MSZY św. włączyła sie RODZINA ROŻAŃCOWA.W Kaplicy na Chyłach odprawione były 2 Msze św. przed południem .

 

Przez cały miesiąc październik odbywały sie codziennie nabożeństwa różańcowe.

 
11-062010 PDF Drukuj

11-06-2010 - 13-06-2010

Uroczystość odpustowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

O godz. 9,00 w kaplicy na Chyłach Mszę św. sprawował ks. Marek Mazur – wikariusz. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Pawłowski – pallotyn z Sandomierza, który powiedział m.in. ,, Drodzy Bracia i Siostry, dzisiaj obchodzimy uroczystość odpustową Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jezus umarł za nasze grzechy. Krew niewinnego Baranka niesie zbawienie całemu światu. Serce Jezusa jest pełne miłości do ludzi. Nie odmawia pomocy nikomu. Jezus nie przyszedł na ziemię aby mu służono, ale służyć. Wysłużył największe dobro – zbawienie wieczne. Wdzięczni jesteśmy Jezusowi za Jego miłość do nas i mamy Mu ciągle wynagradzać za to. Uczestnicząc w tej Mszy św. odpustowej dziękujmy Jezusowi za Jego ogromne miłosierdzie i uwielbiajmy Go.

O godz. 18,00 Uroczystą Mszę św. odpustową celebrowało 13 kapłanów.

Dzisiaj w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa skończył się Rok Kapłański. Z tej racji do naszej parafii przybyli kapłani – koledzy kursowi z roku ks. Tadeusza Jandy. Przyjechali na zaproszenie ks. Włodzimierza proboszcza i ks Tadeusza. Był to piękny akcent Uroczystości Odpustowej w naszej Wspólnocie. Przybyli by w ten uroczysty dzień Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawować Eucharystię i zakończyć rok kapłański. Eucharystii przewodniczył ks. Edward Madej – Dziekan. W oprawę Mszy św. włączyli się wierni świeccy. Śpiewem posługiwali Pan Paweł- Organista i Schola. Homilię wygłosił ks. Tomasz Wilisowski, który powiedział m. in. ,, Czcigodni kapłani, drodzy Bracia i Siostry, dzisiaj przeżywamy wielka uroczystość. Nawiązując do Ewangelii, widzimy Jezusa – jako Dobrego Pasterza, który zna swoje owce, dba o nie i prowadzi je. Bóg pokazuje nam swoje nieskończone miłosierdzie, chce aby każdy z nas nawrócił się i nie zginął. Ludzką pychę , głupotę, zatwardziałość naszych serc i wszystkie nasze grzechy- złóżmy w Sercu Pana Jezusa. Swoje miłosierdzie Jezus okazał nam choćby przez św. siostrę Faustynę Kowalską i św. Marię Małgorzatę Alacogue. To właśnie jej przedstawił swoje serce jako kochające i rozlewające skarby dla ludzi. To nabożeństwo do Serca Pana Jezusa będzie ostatnim ratunkiem dla ludzi...”. ,,Dzisiaj kończy się rok kapłański. To Bog skierował kapłanów do ludzi by rozdawali sakramenty. Nam kapłanom daje radość serca i pokój, że możemy być narzędziami Pana Jezusa. Dziękujmy Bogu za każdego kapłana i módlmy się za nich. Jezu cichy i pokornego serca uczyń serca nasze według serca Twego...” Dziękujemy Wam kapłani, że przyjęliście zaproszenie i przybyliście do naszej parafii by sprawować tę Uroczystą Eucharystię.

 

13-06-2010

Godzina 10,30 Uroczystą Mszę św. sprawuje ks. Jan Folcik- gość, Ks. Adam Marek - gość i  ks. Włodzimierz przewodniczył. Była to kolejna uroczystość w naszej Wspólnocie. Obchodziliśmy!0 lecie powstania Arcybractwa Honorowej Straży Serca Pana Jezusa . Hymnem - ,,Pójdź o Honorowa Straży” – rozpoczęła się Eucharystia. Ks. Proboszcz powitał zaproszonych gości: Ks. Jana Folcika, ks. Adama Marka z Tarnobrzega. Delegacje z Niska, Tarnobrzega, oraz parafian. Msza św. była sprawowana w intencji Arcybractwa i Parafian. W oprawę Mszy św. włączyli się członkowie Arcybractwa. Ewangelię czytał i kazanie wygłosił ks. Jan Folcik. Powiedział m.in. ,,My ludzie wykazujemy dużą powierzchowność w życiu, znika nasza wrażliwość. W życiu współczesnego człowieka nie ma miejsca dla Boga, pojawia się ciągle grzech. Honorowa Straż Serca Pana Jezusa jest odpowiedzią na skargę Pana Jezusa do Apostołów – czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną? - ,,Godzina Święta”, którą odprawiają członkowie HSNPJ jest zadośćuczynieniem by pocieszać Pana Jezusa, oddawać cześć i uwielbienie Sercu Pana Jezusa. Każdy człowiek włącz się poprzez swoje codzienne życie i wynagradza Panu Jezusowi, Jego męczeństwo, dziękując Mu , że jest obecny w Najświętszym Sakramencie. Czciciele trwają na posterunku pod krzyżem w raz z Jego Matką, św. Magdaleną i św. Janem. Trzeba nam uwierzyć, że jedynym ocaleniem dla świata jest Serce Jezusa i Jego miłosierdzie. ,,Godzina Święta” w I czwartek  i Msza św. w I piątek każdego miesiąca oraz Komunia wynagradzająca za grzechy całego świata – to dar członków Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. Kapłanom przypomniał – 12 obietnic danych św. Małgorzacie Marii Alacogue, zaznaczył , że są to bardzo ważne słowa dla nas ludzi. Bóg w Jezusie Chrystusie mówi do nas i szuka nas, gdyż człowiek jest własnością Boga. Bóg szuka człowieka z miłości. Drodzy Bracia i Siostry pozwólmy odszukać się Bogu, który jest naszym zbawieniem...” Kapłanom w swoim słowie wspomniał o powstaniu Arcybractwa . Zakładał tę Wspólnotę z Panią Teresą Grzela – zelatorką i jej mężem Henrykiem. Pani Teresa zbierała członków i do dziś tak czyni. Jest całym sercem oddana Arcybractwu. Wiele czyni dla dobra Wspólnoty i parafii. Zawsze można liczyć na Panią Teresę i jej męża . Po Komunii Świetej odśpiewano - ,,Ciebie Boga wysławiamy”. Na końcu Mszy św. Akt oddania Arcybractwa sercu Pana Jezusa złożył ks. Włodzimierz – nasz proboszcz

 
Czerwiec PDF Drukuj

Jak wszystkim nam wiadomo – powódź nawiedziła ludzi mieszkających blisko nas: Sandomierz, Tarnobrzeg, Trześń, Sokolniki, Wielowieś i jeszcze inne miejscowości. Ludzie Ci przeżywają ogromna tragedię. Zostali bez niczego! W naszej Wspólnocie parafialnej trwała i jeszcze trwa Akcja zbiórki darów dla powodzian. Nasi parafianie bardzo ofiarnie składają dary: żywność, chemię, woda, koce, odzież, środki czystości, oraz rzeczy do użytku w gospodarstwie domowym takie jak meble i lodówka. Oddano też wózek głęboki dla dziecka. Składaliśmy też pieniądze do puszek dla powodzian. Przez dwa tygodnie  w maju b.r. dyżur pełniły panie z Akcji Katolickiej. Dary zostały posortowane i ułożone. Tak przygotowane zostały odwiezione do Sobowa i Wielowsi. W niedziele 30 maja 2010 r. ks. Proboszcz podziękował za złożone dary i ogłosił miejsce ich przeznaczenia. Bóg Wam zapłać nasi parafianie.

W sobotę 29 maja odbyło się 40 godzinne Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w rocznice Misji świętych z racji nawiedzenia naszej parafii przez Matkę Bożą. Było to całodzienne wystawienie Pana Jezusa W Najświętszym Sakramencie w dolnym kościele. Były też Msze św. o godz. 7,00; 9,00; 10,30; 18,00. Na Mszy św. o godz. 18,00 sprawowanej przez ks. Edwarda Madeja – Dziekana, został poświęcony obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który został zakupiony przez parafian i zawieszony w górnym kościele. Od tego roku w ostatnią sobotę miesiąca maja będziemy przezywać te wydarzenia jako pamiątkę.

03 czerwca 2010

Boże Ciało – Msze święte o godz. 7,30;9,30;;10,30

Mszę Świętą o godz. 10,30 sprawowali: ks. Włodzimierz Mazur i ks. Marek. W oprawę Eucharystii włączyła się schola prowadzona przez ks. Tadeusza. Po Mszy św. wyruszyła procesja Eucharystyczna do 4 ołtarzy ulicami: Makową , Malinową i Szkolną. I ołtarz obok Państwa Mazur, II ołtarz obok Państwa Ziętek, III obok Państwa Dziewic, IV obok Państwa Wnuk. Zakończenie procesji w kościele. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie niesiony był przez wszystkich kapłanów pracujących w naszej parafii. Przy każdym ołtarzu błogosławili na szyn rodzinom, domom i ulicom. Pogoda dopisała. Ludzie tez około 1000 osób.

04-06-2010 piątek do Warszawy na Mszę św. na beatyfikacje ks. Jerzego Popiełuszki o godz. 7,45 wyjechał rowerem nasz parafianin- Pan Marian Mazur. Wziął udział w porannej Mszy św., otrzymał błogosławieństwo z rąk ks. Włodzimierza- proboszcza. Wyruszył w drogę w deszczu. Powiedział:,, Mam same przeciwności, ale jadę, muszę zmienić trasę ze względu na zagrożenie powodzią. Nocleg mam zapewniony na trasie u zaprzyjaźnionej rodziny z kręgu Oazy Rodzin. Do Warszawy zajadę w sobotę wieczorem, nocleg i w niedziele idę na Msze świętą”

 
18 kwietnia 2010 PDF Drukuj

18 kwietnia 2010 Niedziela

Msze dzisiaj sprawowane były w intencji Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich którzy zginęli w katastrofie samolotowej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010r. Wszyscy zanosiliśmy modlitwę do Pana Boga za zmarłych. Po Eucharystii ludzie wpisywali się do Księgi Kondolencyjnej wyłożonej na stoliku pod chórem. Żal smutek dominowały na twarzach ludzi. Wiekszość parafian przychodziła ubrana na czarno. Wszyscy przeżywaliśmy załobę. Parafianie pod krzyżem misyjnym składali znicze.

 
16 kwietnia 2010 PDF Drukuj

16 kwietnia 2010 – czwartek

Była sprawowana Msza święta w intencji Pana Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Pani Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotowej w Smoleńsku pod Katyniem. Eucharystię sprawowali – ks. Włodzimierz – proboszcz, który jednocześnie przewodniczył liturgii, ks. Henryk, ks. Marek i ks. Tadeusz. Msza była sprawowana dla Zespołu Szkól Ogólnokształcących w naszej parafii.       Dyrekcja, nauczyciele, dzieci i młodzież licznie zgromadzili się w świątyni. Włączyli się także w oprawę Eucharystii. Nazwiska wszystkich ,którzy zginęli odczytała Pani Anna Siepietowska. Kazanie wygłosił ks. Włodzimierz, który powiedział m.in. ,,Ja Jestem zmartwychwstaniem i życiem kto by umarł i tak życ będzie. Dostojna Dyrekcjo i Nauczyciele szkoły, kochani uczniowie przezywamy wszyscy wspaniałe rekolekcje Narodu Polskiego, łącznie ze spowiedzią – słyszymy co mówia dziennikarze i ludzie zapraszani do programów telewizyjnych.   Kochane dzieci – żyjecie w innym czasie niż pokolenie ludzi starszych. Słowo – Katyń – zostało zamknięte w skarbcu na 50 lat. Nie wolno było mówić o tym co się tam wydarzyło, a zamordowano tam 22 tysiące polskich oficerów na polecenie ówczesnych władz. Naród Polski oczekiwał od władz Rosji na słowa – Przepraszamy. Na te uroczystość wyjechał Pan Prezydent wraz z Małżonką i cała grupa przedstawicieli władz -96 osób. Cechowała ich służba dla naszej Ojczyzny. Jako naród jesteśmy gościnni i mamy dobre serca, ale mamy też swoje grzechy: zazdrość, pychę brak szacunku do swojej mowy i inne. Trwa żałoba, przezywamy ja wszyscy, ale jacy będziemy za tydzień, za dwa. Ofiara jaka złożyli polegli w Smoleńsku to olbrzymia tragedia, jaka poniosła nasza Ojczyzna. Ale to ziarno rzucone w ziemie wyrośnie i przyniesie plon obfity. Odmieńmy siebie i swoje życie. Bracia i Siostry powoli minie ból i łzy. Dla nas nadal jest otwarta droga do nieba. Czy potrafimy z tego skorzystać?...”  Ks. Proboszcz nawiązał też do wątku osobistego spotkania z Panem Prezydentem Lechem Kaczynskim i Posłem Panem Gosiewskim. Kazanie zakończył słowami,, Niech Pan przyjmie ich do siebie. Na koniec Pani Dorota Kornek – Dyrektor Szkoły podziękowała za sprawowanie liturgii. Po Mszy świetej niektórzy wpisywali się do Księgi Kondolencyjnej.

 


Strona 1 z 3